Uniwersalia kulturowe
Kultury, mimo iż różnią się między sobą, posiadają wspólne elementy. Mają one charakter powszechny, spotykany w każdej społeczności ludzkiej. Antropologowie i socjologowie takie wspólne składniki dla wielu kultur nazywają uniwersaliami kulturowymi . Te wspólne elementy kulturowe można znaleźć w podstawowych dziedzinach życia społecznego, na przykład rodzina, religia, komunikacja międzyludzka.
Amerykański etnolog George Murdock opierając się rozległym materiale empirycznym wymienił w alfabetycznym porządku około dwustu zjawisk kulturowych, których występowanie określił jako powszechne we wszystkich społeczeństwach. Znajdowały się tam m.in. takie zjawiska jak higiena, język, pokrewieństwo, wychowanie, władza .
Te gigantyczne materiały zgromadzone na Uniwersytecie w Los Angeles doprowadziły go do wniosku, że istnieją dwa podstawowe powszechniaki kulturowe, które są obecne we wszystkich zbadanych przez niego społecznościach. Jest to reguła "nie zabijaj" i zakaz kazirodztwa .
Uniwersalia kulturowe mogą utworzyć się w drodze zapożyczeń, przenikania albo podczas rozprzestrzeniana się kultury na szersze obszary, tzw. dyfuzja kulturowa . Proces ten szczególnie jest widoczny na przykładzie przenikania poszczególnych elementów kultury amerykańskiej do kultur innych narodów. Efektem tego są te same produkty w takich samych supermarketach, te same przeboje filmowe, coraz większa nieformalność ubioru i wreszcie sam język angielski, który stał się uniwersalnym środkiem komunikacji.
Mimo, iż poszczególne elementy kultury przenikają do innych, to podstawowy rdzeń kultury pozostaje nienaruszony. Wartości, normy i zwyczaje, którym hołduje dana kultura nie tracą swojej tożsamości, gdyż są podtrzymywane przez równego rodzaju instytucje (rodzina, szkoła, media, instytucje kulturalne, prawo, itp.). Wystarczy spojrzeć na kulturę Kaszubów, która mimo dominacji kultury narodowej, potrafi zachować swoistą oryginalność i jest z powodzeniem przekazywana następnym pokoleniom.
Miłość, rodzina, religia i inne wartości narodowe stanowią istotny element każdej kultury. Częstokrotnie to właśnie one są fundamentalnym trzonem większości kultur i dlatego też obserwujemy specyficzne podobieństwa między różnymi narodowościami. Obok nich występują elementy kulturowe, które nadają indywidualnych charakter każdej kultury. Poszczególne obyczaje i symbole nadają tożsamość danej społeczności. Dlatego też uniwersalia kulturowe nie zagrażają w żaden sposób poszczególnym kulturom, budują tylko wspólne normy kulturowe, które powinny być promowane przez ogół narodów, nie zapominając przy tym o indywidualnym charakterze poszczególnej kultury.