Autoprezentacja dorobku zawodowego: prezentacja multimedialna. Awans na stopień nauczyciela mianowanego.

Efektowna prezentacja to więcej niż połowa sukcesu na egzaminie na stopień nauczyciela mianowanego. Warto przed przystąpieniem do jej tworzenia pozbierać materiały, takie jak zdjęcia dyplomów, certyfikatów, nagród, działań podejmowanych w szkole. Ułatwi to nam pracę.

Przed egzaminem warto dopytać się w organie prowadzącym, jak wygląda sprawa ze sprzętem. Czy mamy zabrać ze sobą swój laptop? Jakie jest podłączenie z rzutnikiem? Czy jest dostęp do Internetu (czasem nie ma)?

Warto robić prezentację multimedialną w programie, który doskonale znamy, np. PowerPoint, Canva. Nieraz komisja prosi, w ramach pytań, o dodanie do prezentacji slajdu lub zaprezentowanie, jak zostało umieszczone hiperłącze, dlatego też warto znać program, na którym pracujemy.

Ilość slajdów? Zazwyczaj czas na autoprezentację to 10-15 minut. Lepiej zrobić mniej slajdów niż więcej. Uwiecznijmy najważniejsze rzeczy, z których jesteśmy bardzo dumni. Na slajdach nie musimy dawać efektów - lepiej je dopowiedzieć, wplątać opisując jakieś działanie.

Nie czytamy wszystkiego, co mamy zamieszczone na slajdzie. Lepiej opowiadać i posiłkować się treścią, jakbyśmy coś zapomnieli. Warto mieć prezentację zapisaną w formie PDF. Niektórzy polecają wydrukować wersję papierową, tak aby mieć w razie niefortunnego wyłączenie prądu.

Nie przejmujecie się, jak coś pomieszacie czy ze zdenerwowania popełnicie błędy językowe - komisja rozumie Wasze zestresowanie.